Для органів місцевого самоврядування та ОТГ закупівлі в Prozorro це підвищення публічності реалізації бюджету

В державних закупівлях є проблема некомпетентності, і відсутність навичок і досвіду реалізації процедури тендеру в системі Prozorro з боку органів місцевого самоврядування, сільрад та Об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Як і в старому форматі проведення тендерів, такі організації намагаються максимально уникнути процедури, і справа тут не обов’язково повинна мати на увазі корупційні схеми.

З цього приводу висловився керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук: «Дуже багато ОТГ, коли техніку закуповують, або роботи якісь проводять, то намагаються вибрати такий проект, щоб було до 1,5 мільйона, тобто щоб тендера не проводити. Але це неправильно, адже це не сприяє, ні економії коштів, ні розвитку бізнесу, ні підвищенню прозорості. Якщо раніше вони тендерів не проводили, то вони їх проводити не вміють. І це банальна причина, чому їх намагаються уникнути. Не всі проходили якісь навчання, вони бояться помилитися і намагаються будь-яким способом уникнути проведення тендера. Є приклади, коли в тендері наробили багато помилок, потім були скандали, проблеми, тому вони бояться».

На сьогоднішній день все складніше уникнути процедури відкритих торгів в Прозорро, так як пороги залишаються незмінними, а ціни на товари і роботи ростуть. Тому ОТГ слід покращувати свої навички проведення закупівель у відкритій системі, і навчатися. Навчання можливо різними способами. У мережі інтернет є різні онлайн-курси і семінари, навчальне відео, консультації інтернет майданчиків Прозорро, опубліковані нормативні та методичні матеріали для навчання і поліпшення професійних навичок. Хорошим варіантом є використання для практики допорогових закупівель. Як сказав Святослав Клічук: «Гарну можливість дає проведення через Prozorro допорогових закупівель. Це дозволяє потренуватися, пройти всі етапи на практиці і не боятися помилитися, адже відповідальності за це немає. Все це дозволить уникнути проблем у надпорогових закупівлях».

Важливо розуміти, що тендери в системі електронних закупівель Прозорро це можливість економії місцевого бюджету. Статистичні показники вказують на те, що в середньому ціна закупівлі знижується на 10-15% від очікуваної вартості. У разі великої закупівлі економія буде цілком відчутною для бюджету. Крім цього, закупівлі в Прозорро це і більша довіра з боку громадськості, так як стає наочно видно, як і на що витрачаються бюджетні кошти. Більше можливості публічні торги дають і для бізнесу, в тому числі і для невеликих регіональних компаній. Чесна конкуренція надає можливості отримати додаткову статтю доходу від участі в держтендерах, що веде і до підтримки вітчизняного бізнесу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *